ExtrageziExtragezi
Forgot password?

VAN-DOĞUBAYAZIT TURU

21-24 EKİM 2022

VAN-DOĞUBAYAZIT GEZİ PROGRAMI

 

  1. GÜN: 21 Ekim Cuma | Hareket

 

Gezimize Kahramanmaraş’tan  20:00’da Extragezi buluşma noktasından hareketle ve yolda vereceğimiz molalar ile yaklaşık 10 saat sürecek, hedefimiz ertesi sabah saat 07:00 da Van’da olmak. 

2.GÜN  22 Ekim Cumartesi 

VAN  –   VAN KAHVALTISI – TEKNE GEZİSİ- AKDAMAR ADASI & KİLİSESİ 

VAN KALESİ – VAN URARTU MÜZESİ – KEDİ EVİ

Van’a ulaştıktan sonra ilk olarak yorgunluğumuzu atmak için Göl Kıyısında Van’ın yemek kültüründe önemli yeri olan  yöresel   Meşhur Van Kahvaltısıyla günümüze başlıyoruz. Van kahvaltısının lezzeti  orijinali için bir Van turu yapmanızla başlar. Tertemiz havasıyla ve Misafirperverliğiyle sizi karşılayacak olan Van Şehri . Van ismiyle özdeşleşen Van kahvaltısı 2014’te Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi 52 bin kişiye kahvaltı verildi. Kahvaltı sonrası Doğu’nun Paris’i diye bilinen Van’ı gezmeye başlıyoruz. Van denince ilk akla gelen  Akdamar Adası. Ülkemizin en büyük gölüne bölge insanı ‘deniz’ der. Üzerinde yapacağımız yarım saatlik  tekne yolculuğuyla ulaşacağımız Akdamar Adası’nın ve Kilisesi’nin kavuşamayan âşıklarının hüzünlü hikâyesini  ve rehberimizden  Kral Gagik’in muhteşem kilisesinin tarihini öğrendikten sonra Kabartmaları ve süslemeleri ile günümüze kadar ulaşmış nadir eserlerden, Tevrat ve İncil kıssalarını anlatan iç ve dış kabartmaları ile dünyaca ünlü olan ve M.S 921 yılında tamamlanan Kutsal Haç Kilisesi  Gezisini tamamlıyoruz. Van ‘Denizi’ kıyısında alacağımız öğle yemeği ve  Dileyenler Van’a özgü inci kefalinin tadına bakabilirler. Ardından Van merkeze dönerek.  Edremit Kız Kalesi Gezisi ve Seyir Tepesinde Fotoğraf molası veriyoruz. Urartu devletinin baş kenti olan Van, Urartu Dönemine ait birçok eser ve kültürel değerlere sahiptir. Van’ın tarihi sürecini ve kültürel değerlerini öğrenmek için muhakkak Van Kalesi Karşısında  bulunan  Ülkenin En Büyük  Müzelerinden biri  olan  Van Urartu  müzesini Gezmeliyiz . sonrası  M. Ö. 900-600 yılları arasından Van ve bölgede büyük bir medeniyet kuran Urartuların kralı I. Sardur (M. Ö. 840-830 ) tarafından yaptırılan Van Kalesi gezimizi gerçekleştiriyoruz. Göl kıyısında muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapan Van Kalesi içerisinde Urartulara ait birçok yapının yanı sıra çözümlemeleri yapılmış anıtsal Urartu yazıtlarını da görme imkanı bulacağız. Van Kalesinde   eski Tuşba ve Van Evleri Gezisini yaptıktan sonra  Van’ın olmazsa olmazı Kedi evine doğru yol alıyoruz. Evcil hayvanların herbirisinin ayrı bir özelliği vardır. Çağlar boyunca, insanların dikkatini üzerine toplamış kedilerden bugün, ipeksi beyaz kürkü, değişik gözleri, mükemmel avcılığı ve suda oynamayı sevmesiyle en fazla ilgi görenlerden biri de Van Kedisi’dir .  Gün Batımı ardından  gezimizi tamamlayarak Otelimize geçiyoruz.

 Kahvaltı            : Van (Serpme veya Açık büfe )

Öğle Yemeği     : Serbest

Akşam Yemeği : Otel’de

Otel                      : Van Merkez

3.GÜN 23 Ekim Pazar  

DOĞUBAYAZIT  –  MURADİYE ŞELALESİ – İSHAKPAŞA SARAYI – AHMEDİ HANİ TÜRBESİ- KAÇAKCILAR ÇARŞISI – ERZURUM

Otelimizde aldığımız kahvaltı sonrası Doğubayazıt’ a doğru yol alıyoruz. Burada ilk olarak Bend-i Mahi Üzerinde Görkemli Şelale Muradiye Şelalesi, Muradiye ilçe sınırlarında yer alır. Van merkezine 80 km uzaklıktadır. Adını Bağdat seferine çıkan Osmanlı Padişahı IV. Murat’tan almıştır. Tendürek Dağı’ndan beslenen Bend-iMahi çayı üzerindedir. Şelalenin yüksekliği 50 metredir. Burada vereceğimiz serbest zamanda misafirlerimiz güzel fotoğraflar çekme imkanı bulacaklardır. Sonrasında İshak Paşa Sarayı’na gidiyoruz  Ağrı Dağı‘nın yakınında, Doğubayazıt‘ın 5 kilometre uzağında bulunan bey kalesidir. 116 odalı sarayda türbe, camisurlar, iç ve dış avlular, divan ve harem salonları, koğuşlar bulunur. İshak Paşa Sarayı ocaklık Bayezid Sancağı’nın beyleri olan Kürt Besyan aşiretinden sancak beyi Abdi Paşa tarafından yaptırılmaya başlanmış ve haleflerinden İshak Paşa tarafından yapımı tamamlanmıştır. Bu görkemli sarayı gezdikten sonra Ahmedi Hani Türbesi’ne geçiyoruz Ahmedi Hani 1651 yılında Hakkâri yakınlarında Han köyünde doğduğu tahmin edilmektedir. Hani ismini de bu köyden ya da burada yaşayan Hânî aşiretine mensub Hâniyan ailesinden aldığı düşünülür. Hani, Doğu Anadolu’nun birçok yerini dolaşarak Arapça, belâgat ve dinî ilimleri okudu; ayrıca astronomiyle ilgilendi. Bir süre bölgenin kültür merkezi olan Cizre’de yaşayan ve Mem û Zîn adlı mesnevisini burada kaleme alan Ahmedi Hani daha sonra Eski Bayazıt’a (Doğubayazıt) gitti ve orada vefat etti. Sonrasında Van’ın meşhur kaçakçılar çarşısında öğle yemeği ve alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Sonrasında artık dönüş yoluna geçiyoruz. Son olarak dönüş yolunda Erzurum ‘da mola veriyor ve  Akşam yemeğine meşhur Cağ kebabı yeme fırsatı buluyoruz.

Kahvaltı               : Otel’de

Öğle Yemeği     : Serbest

Akşam Yemeği : Erzurum (Cağ Kebabı )

4.GÜN 23 Ekim Pazartesi  

08:00  KAHRAMANMARAŞ

ÜCRETE DAHİL OLAN                                                             ÜCRETE DAHİL OLMAYAN

Van Kahvaltısı Müze-Ören Yerleri – Akdamar adası giriş ücreti
Tekne ücreti (Akdamar Adası ) Öğle yemekleri
Otel ücreti **** Cağ Kebabı
1 Gün Otel Kahvaltı
1 Gün Otel Akşam Yemeği
Otobüs içi tüm ikramlar
1618 Nolu Zorunlu full Seyahat Sigortası
Profesyonel Kokartlı  Rehberlik Hizmeti
Lüks otobüsler ile ulaşım
 Extragezi.com refakat hizmeti