ExtrageziExtragezi
Forgot password?

KÜBA & MEKSİKA

Küba & Meksika

2 Ülke
Küba: Havana
Meksika: Mexico City – Teotihuacan – Cancun – Chichen Itza

1.Gün İstanbul- Havana

İstanbul Yeni Havalimanı Dış Hatlar Terminali Giden Yolcu Salonu THY bankosunda saat 12:00’de buluşuyoruz. Güvenlik, check-in ve pasaport işlemleri sonrası THY’nin TK183 seferi ile 02.05’te Havana’ya hareket ediyoruz (13sa 50dk). Varış 07.55. Pasaport ve gümrük işlemleri sonrası özel aracımız ile Havana şehir turuna başlıyoruz. Gezimizde Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Havana Eski Kenti, Malecon Bulvarı, Devrim Meydanı, Colomb Mezarlığı, Miramar Kenti ve kenti kuşbakışı olarak izleyebileceğimiz Morro Kalesi’ni görülecek yerler arasındadır. Akşam yemeği sonrası konaklama otelimizde. 4* NH Capri La Habana Hotel vb.

2.Gün Havana -Mexico City

Otelde alacağımız kahvaltının ardından turumuza 1958 yılının sonunda Küba Devrimi’ne kadar Amerika’dan ithal edilmiş, daha sonra konulan ambargodan dolayı bir daha ülkeye sokulma şansı olmayan ve günümüzde de aktif olarak kullanılmakta olan Eski Amerikan arabaları ile başlıyoruz. En yenisi 1959 model olan dünyada sadece Küba’ya özgü-devrim öncesi zengin Amerikalıların arkasında bıraktığı araçlarımız ile Küba sokaklarında yapacağımız gezi sonrası Küba’nın Gaudisi olarak da bilinen Jose Antonio Rodriguez Fuster’in Barselona’da Gaudi’den, Romanya’da Brancusi’den etkilendikten sonra ilk defa 1995 yılında kendi ahşap eviyle başlayan ve sonraları 80’den fazla komşusunu da içine alan Fusterlandia’yı ziyaret edeceğiz. Bu gezinin ardından yine Küba kültürünün çeşitliliğine çok yakından tanık olacağımız ve adını zengin bir tüccardan alan (Fernando Hamel) Hamel Meydanı’nı ziyaret ediyoruz. Santeria dini ve danslarını içinde barındıran (Rumba) sokağı ziyaretimizin ardından Havana’yı kuş bakışı göreceğimiz Hz. İsa Heykeli, Che Guevara’nın kısa bir dönem ofis olarak kullandığı aynı zamanda El Morro – Fuerza ve San Carlos Kaleleri’ne ev sahipliği yapan Casablanca Bölgesi’ni ziyaret edeceğiz. Casablanca Bölgesi ziyaretimizden sonra Küba’nın olmazsa olmazı olan sırasıyla Cathedral – Armas – San Fransisco ve Vieja Meydanları’nı yürüyerek adımlayacağız. Erken akşam yemeğimizin ardından havalimanına doğru yola çıkıyoruz. Check-in ve pasaport işlemleri sonrası Interjet Havayolları 4O2901 seferi ile saat 20.05’te Mexico City’ye uçuyoruz. 3 Saat, 15dk’lık uçuş sonrası varış: 22.20. Konaklama otelimizde. 4* NH Collection M.C. Reforma Hotel vb.

3.Gün Mexico City

Otelde alacağımız kahvaltının ardından başkent Mexico City gezimize başlıyoruz. 2250m yükseklikte bulunan Mexico CityMeksika’nın 31 bölgesinden biridir. En büyük, ayrıca en şöhretli şehri olmasının yanı sıra da ortak devletin en yoğun ilidir. 1300’lü yıllarda Aztekler tarafından birbiri ile bağlantılı 5 gölden biri ve en büyüğü olan Texaco Gölü üzerine kurulmuş ve 15. yüzyıla kadar Meksika İmparatorluğu’nun başkentliğini yapmış olan Mexico City, Aztek Uygarlığı ve eski dönemlerin olduğu kadar günümüzün de modern sanat ve mimarisinin merkezi, politika, kültür, eğitim ve finans açısından da ülkenin merkezi konumundadır. Aztekler Dönemi’nde “Ulu Tenochtitlan”; İspanyol sömürgesi döneminde “saygıdeğer ve asil emperyal şehir”; gösterişli evler ve yapılarının bolluğu ile “Saraylar şehri” gibi değişik isimlere layık görülen Mexico City günümüzde 25 milyonu aşan nüfusu ile adeta baş döndürücü bir metropol unvanına kavuşmuştur. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan tarihi merkezini ziyaret ediyoruz. Şehir turumuz sırasında Azteklerden bugüne kadarki tarihsel süreçte sürekli farklı amaçlar ile kullanılan, kimi zaman engizisyon mahkemesine kimi zaman ise seyyar satıcılara ev sahipliği yapan ancak bugün sömürge tarihinin beyni sayılan Zocalo Meydanı, Osmanlı Saat Kulesi, Amerika Kıtası’nın en büyük ve en eski katedrali olma özelliğine sahip olan Metropolitan Katedrali, Azteklerden bugüne mimari yapısı çok az değişime uğramış olan, ünlü sanatçı Diego Rivera’nın Meksika tarihini anlatan duvar resimlerinin bulunduğu “Palacio Nacional” Ulusal Saray göreceğimiz yerler arasındadır. Şehir turumuz sonrasında verilecek serbest zamanda dileyen misafirlerimiz rehberimizin önereceği yerel restoranlarda ünlü Meksika tacoslarını tadabilirler. Chapultepec Parkı’nın girişinde bulunan ve Orta Amerika kültürlerine ışık tutan Meksika Ulusal Antropoloji Müzesi’ni ve geleneksel kıyafetleri ile Mariachi sokak müzisyenlerinin toplandıkları Garibaldi Meydanı’nda ziyaret sonrası akşam yemeği ve konaklama otelimizde. 4* NH Collection M.C. Reforma Hotel vb.

4.Gün Mexico City – Teotihuacan – Mexico City

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası Teotihuacan Piramitler Bölgesi’ne doğru yola çıkıyoruz (50km). Gezimizde “Tanrıların Yeri” anlamına gelen, Yeni Dünya’nın en eski şehri olup aynı zamanda Kolomb öncesi Mezo-Amerika’nın gelmiş geçmiş en büyük şehri ve din merkezi olan Teotihuacan’a varıyoruz. Arkeolojik Park gezisinde şehrin ortasından geçen güney kuzey eksenindeki Ölüler Yolu (La Calzada de los Muertos) bir tören yolu görevi görmüştür. Ölüler Yolu’nun güney ucunda Ay Piramidi (Piramide De Luna) yer almaktadır. Kuzey ucu henüz keşfedilmemekle birlikte doğu ucunda devasa Güneş Piramidi (Piramide Del Sole) yer almaktadır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Teotihuacan’ın, kimler tarafından kurulduğu ve neden aniden terk edildiği halen gizemini korumaktadır. Bu platformda ayrıca Quetzalcoatl Tapınağı ve Quetzalpapalotl (Kelebek Kanatlı Kuş) Sarayı, büyük Tanrı denilen “Tüylü Yılan”a ithaf edilen Quetzalcoatl Tapınağı ve Jaguar Tapınağı göreceğimiz yerler arasındadır. Aşam yemeği sonrası konaklama otelimizde. 4* NH Collection M.C. Reforma Hotel vb.

5.Gün Mexico City- Cancun

Otelde alacağımız kahvaltının ardından havalimanına doğru yola çıkıyoruz. Check-in işlemlerini müteakip Aeromexico Havayollarının AM591 seferi ile Cancun’a uçuyoruz. Kalkış: 10:05 (Uçuş: 2 Saat 25 dk ) Varış: 12:30. Karayip Denizi’nin en güzel kıyılarına sahip olan bu güzel sahil şehri Yucatan Yarımadası üzerinde bulunan ve halk arasında Meksika’nın Karayipleri olarak bilinen Cancun, Maya dilinde “Yılanların Yuvası” anlamına gelmektedir. Masmavi denizi, bembeyaz incecik kumlu plajları, alışveriş mağazaları ile şehir turu ve akşam yemeği sonrası konaklama otelimizde. 4* Beachscape Hotel vb.

6.Gün Cancun – Chichen Itza -Cancun

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası Cancun’dan ayrılarak özel aracımızla 2 saatlik yolculuk sonrası Chichen Itza Antik Kenti’ne varıyoruz. 2007 yılında açıklanan Dünyanın Yeni 7 Harikası arasında bulunan Kukulkan Tapınağı’nı içerisinde bulunduran, Maya tarihinin en önemli kentlerinden Chichen Itza gezimiz belleklerinizden uzun yıllar silinmeyecek. Antik kent ziyareti sonrası Yucatan Yarımadası’nda bulunan Cenote olarak adlandırılan Meksika’nın ve dünyanın en güzel doğa harikalarından doğal kuyuları görüyoruz (Yüzmek isteyenler yanlarına haşemalarını alabilirler). Unutamayacağınız bu tecrübe sonrası Cancun’a dönüyoruz. Akşam yemeği sonrası konaklama otelimizde. 4* Beachscape Hotel vb.

7.Gün Cancun – İstanbul

Dönüş yolculuğumuz için 06.00’da Cancun Havalimanı’na hareket ediyoruz. Check-in ve pasaport işlemlerinin ardından THY’nin TK181 seferi ile 09:55’de İstanbul’a uçuyoruz.

8.Gün İstanbul

Varış: 06.00.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

THY ile İstanbul / Havana – Cancun / İstanbul gidiş-dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti ve vergileri
Havana / Mexico city tek yön ekonomi sınıfı uçak bileti ve vergileri
Mexico City / Cancun tek yön ekonomi sınıfı uçak bileti ve vergileri
6 gece 4* kalitesinde otellerde konaklama
Açık büfe sabah kahvaltıları ve set-menü veya açık büfe akşam yemekleri
Küba’da eski Amerikan arabaları ile gezi
Teotihuacan Piramitler Bölgesi, Chichen Itza Antik Kenti giriş ücretleri
Programda adı geçen tüm transferler
Türkçe rehberlik hizmeti
Seyahat sigortası
Tüm yurt dışı yerel vergiler ve Türkiye KDV

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Küba vizesi ve hizmet bedeli: Kişi başı 250TL (Yeşil pasaporta vize gerekmemektedir)
Bordo pasaportlular için Meksika e-vizesi ve hizmet bedeli: 50TL
Yeşil pasaportular için Meksika vizesi ve hizmet bedeli: 45$
Diğer şehirlerden İstanbul’a iç hat bağlantı uçuşu ücreti
Öğle yemekleri ve yemeklerde alınan su ve kapalı içecekler
50TL yurt dışı çıkış harcı
Program dışı talep edilecek turlar
Otel ekstraları (oda servisleri, telefon vb.), bahşiş
Programda dahil olduğu açıkça belirtilmemiş her türlü hizmet