ExtrageziExtragezi
Forgot password?

FAS TURU

Kazablanka – Marakeş – Essaouira

1.Gün İstanbul -Kazablanka – Marakeş

İstanbul Yeni Havalimanı Dış Hatlar Terminali Giden Yolcu Salonu THY bankosunda 08.00’de buluşuyoruz. Check-in ve pasaport işlemlerini müteakip THY’nin TK617 seferi ile 10.45’de Kazablanka’ya uçuş, 14.00’de varış. Rehberimiz tarafından karşılanmanın ardından Kazablanka şehir turumuzda Anfa Semti, Atlas Okyanusu ve 2. Hasan Camisi görülecek yerler arasındadır. Kazablanka şehir turundan sonra Marakeş’e (230 km) hareket ediyoruz. Yaklaşık 3 saatlik yolculuk sonrası, akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

2.Gün Marakeş – Essaouira – Marakeş

Otelde alacağımız kahvaltının ardından Essaouira’ya doğru yola çıkıyoruz (195 km). Atlas Okyanusu kıyısında yer alan bu küçük balıkçı şehri Fas’ın en romantik mekanıdır. Bizlere birazda eski Bodrum’u hatırlatan Essaouira; Orson Welles gibi birçok sanatçıya ilham kaynağı olmuştur. Eski bir Portekiz Limanı olan şehir Müslüman hâkimiyeti sırasında kale ve tarihi limanını koruduğu gibi Hristiyan Portekizliler ve Musevi nüfusa katılan Müslümanlarla tam bir kozmopolit yapıya bürünmüştür. Birbirini dik açılarla kesen sokak ve caddelerden oluşan medinası dönem şehirciliği için bir örnektir. Kilometrelerce uzunluktaki kum plaj her sene uluslararası dalga sörfü yarışmalarına ev sahipliği yapar. Yol boyu doğal güzellikleri izleyerek ulaşacağımız şehirde kale, medina, çarşı, liman gibi önemli ve değişik alanları ziyaret edeceğiz. Alışveriş için limanda serbest zamanın ardından Marakeş`e dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

3.Gün Marakeş

Otelde alacağımız kahvaltının ardından tam günlük Marakeş turuna başlıyoruz. 800 yıllık Koutoubia Minaresi ve Camisi, zeytin ağaçlarıyla çevrili Menara Bahçeleri, Bahia Sarayı, dar sokaklar, Şifa-i Şerif kitabının yazarı Kadı İyaz, Delâilü’l Hayrat kitabının yazarı Süleyman El-Cezûlî ve Kitab-ül İbriz’in yazarı Abdülaziz Debbağ hazretlerinin kabirlerinden açık olanlarını ve Berberi Eczanesi olarak bilinen Argan Yağı ve diğer Fas’a ait bitkisel ürünler alabileceğiniz aktar ziyareti sonrası Afrika’da ki en hareketli şehir meydanı olan Jemaa El Fna Meydanı’na (Kıyamet Meydanı) hareket ediyoruz. UNESCO Milli Miraslar listesinde mevcut ender meydanlardan birisi olan; meddahlar, yılan oynatacıları, dövmeciler, hokkabaz ve cambazların gösterileri ile şenlenen Jemaa El Fna için kısaca “açık hava tiyatrosu” diyebiliriz. Geleneksel dev bir labirenti andıran çarşısında el sanatlarının tüm örneklerini bulmak mümkündür. Bu gezi esnasında kumaşçılar, demirciler, deri tabakhaneleri, ahşap ustaları gibi ülkede mevcut nice el sanatlarının tüm örneklerini bulabilirsiniz. Gezimizin ardından akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

Bu akşam dileyen misafirlerimiz kişi başı 60€ ek ücret karşılığında Fas kültürünü yakından tanıya bilecekleri akşam yemekli, atlı akrobasi ve folklör gösterili Chez Ali Fantasia Show programına katılabilirler. Chez Ali Fantasia Show akşam yemeği menüsü: Harira Çorbası, Kuzu Tandır, Yedi Sebzeli Tavuklu Kuskus, Mevsim Meyveleri, Kurabiye, Nane Çayı (Su ve kapalı içecekler yemeğe dahil değildir). Ödeme nakit olarak ve € (Euro) para birimi üzerinden rehberimize yapılacaktır.

4.Gün Marakeş – Kazablanka – İstanbul

Otelde alacağımız kahvaltının ardından Kazablanka Havalimanı’na hareket ediyoruz (230 km). Check-in ve pasaport işlemlerini müteakip, THY’nin TK618 seferi ile 15.40’da İstanbul’a uçuyoruz. Varış: 22.10.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

THY ile İstanbul / Kazablanka / İstanbul gidiş dönüş ekonomi sınıfı uçak biletleri ve vergileri
3 gece 4* Palm Menara Hotel vb. otelde konaklama
Açık büfe sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri (Otellerde yeterli sayıda misafir olmadığı taktirde set menü olarak verilir)
Bahia Sarayı giriş ücreti
Programda adı geçen tüm transferler
Türkçe rehberlik hizmeti
Seyahat sigortası
Tüm yurt dışı yerel vergiler ve Türkiye KDV

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Diğer şehirlerden İstanbul’a iç hat bağlantı uçuşu ücreti (145€)
Öğle yemekleri ve tüm yemeklerde alınan su ve kapalı içecekler
Chez Ali Fantasia Show (60€)
50TL yurt dışı çıkış harcı
Program dışı talep edilecek turlar
Otel ekstraları (oda servisleri, telefon vb.), bahşiş
Programda dahil olduğu açıkça belirtilmemiş her türlü hizmet